Léčebným bohatstvím našich lázní je silně mineralizovaná voda "jodobromová solanka". Nejen pro její barvu, ale hlavně pro její léčivé účinky ji přezdíváme "Zlato z Darkova". Solanka obsahuje řadu cenných minerálních látek a především jod v koncentraci vyšší než v přímořských oblastech. 

Darkovské zlato – bohatství je ve zdraví

Voda solanka se využívá v podobě vnějších koupelí a zábalů, které mají vynikající léčebný, regenerační i preventivní účinek. Koupele jsou každodenní součástí naší balneorehabilitace a připravují se jako celková lázeň o teplotě 37 stupňů Celsia.

JAKÝ ÚČINEK MÁ PŘÍRODNÍ JOD?

Hlavním léčebným prvkem solanky je jod, voda jej obsahuje 25 až 45 mg v jednom litru. Účinek jodu nastává v jednotlivých orgánech prostřednictvím cév. Jod se do organismu dostává sliznicemi – především inhalací během jodových koupelí. Během 3týdenního pobytu se plně nasytí tzv. jodová depa ve štítné žláze. Jod přetrvává v organismu pacienta dalších 6–9 měsíců. 

Přírodní jod je důležitá součást komplexní rehabilitace nemocí pohybového ústrojí, oběhového ústrojí, nemocí nervových, kožních i gynekologických. Celkový účinek jodu je nenahraditelný pro funkci štítné žlázy. Jod účinkuje na hormonální ose:  štítná žláza – hypotalamus – hypofýza – nadledvinky – pohlavní žlázy.

Jodobromová voda má vynikající regenerační účinek:

  • Snižuje hladinu cholesterolu, triacylglycerolů (tuků) i hodnotu krevního cukru.
  • Příznivě ovlivňuje kolagenní a elastické struktury ve svalech, vazivu, kloubních pouzdrech, zlepšuje kvalitu cévní stěny, včetně její vnitřní výstelky = tyto tkáně se stávají pružnější, elastičtější, hydratované.
  • Podporuje rozšíření velkých cév, snižuje krevní tlak, zlepšuje práci srdce a celého krevního oběhu = zlepšuje se okysličení a výživa srdce, mozku, svalů, měkkých pojivových tkání, struktur kloubů a páteře.
  • Účinek hydratační, dezinfekční a lokální antiseptický se uplatňuje u kožních defektů, nemocí kožních, velmi pozitivně ovlivňuje pooperační i popáleninové jizvy.

JSOU KOUPELE SOUČÁSTÍ LÉČBY HRAZENÉ POJIŠŤOVNOU?

Léčebné koupele v solance jsou součástí péče hrazené pojišťovnou, a to jak komplexní tak i příspěvkové. V případě, že vám schválili léčbu prostřednictvím Odborného léčebného ústavu, koupele v solance pojišťovny nehradí. Proto jsme pro klienty OLÚ ceny jodobromových koupelí zvýhodnili.

KDO SE U NÁS LÉČÍ?

Například pacienti po výměně kolenního nebo kyčelního kloubu · revmatici · pacienti s onemocněním srdce a cév · lidé po operacích páteře · klienti po mozkové příhodě ·  lidé s různými typy ochrnutí: monoplegie, paraplegie, hemiplegie, kvadruplegie · ženy s gynekologickým onemocněním nebo po operacích · klienti s onemocněním kůže · všechny námi léčené nemoci naleznete v indikačním seznamu

KDE SI MŮŽETE ZAKOUPIT KOUPELE?

  • VANOVÁ KOUPEL · CENTRUM REGENERACE · RS · BUDOVA B, 4. NP : koupel ve vaně s následným zábalem
  • POBYT V BAZÉNU · SVĚT VITALITY · RS · BUDOVA D, 2. NP: koupel v bazénu s jodobromovou solankou s následným zábalem, po 16 hodině bez zábalu
  • KOUPEL VE STYLOVÉ DŘEVĚNÉ VANĚ · HLD: jako součást pobytového balíčku Prvorepublikový pobyt 

 

popis

PRODUKTY ZE SOLANKY

Pacienti ubytovaní v lázních si mohou zakoupit produkty vyrobené z jodobromové solanky na recepcích a v Centru regenerace ve 4. patře budovy B . Díky těmto produktům si tak mohou vytvořit lázně i doma.